Vlastnosti filtračního písku
Pevnost – filtrování vody v bazénech je založeno na poměrně silném průtoku tekutiny skrze filtrační nádobu. U malých nádrží se pro tyto účely využívá papírová kartuše, která funguje podobně, jako papírový kávový filtr v překapávači. Větší nádrže jsou vybavené pískovou filtrací. Filtrační písek je natolik pevný, že zachytí většinu mechanických nečistot, ovšem podmínkou je velikost zrn a také ostré hrany.
Velikost zrnek – zkušenosti ukázaly, že ideální velikost zrnek písku ve filtraci je mezi 0,6 a 1,2 mm. Kdyby byla větší, nemohla by se mezi nimi zachytit většina nečistot. U menších zrnek se zas dramaticky sníží průtok vody přes filtrační nádobu a tím by to mohlo poškodit i čerpadlo. Velikost zrnek je při výběru filtračního média zásadní, ať už se jedná o křemičitý písek, anebo jde o jeho náhradu – minerál zeolit.
Zaoblené nebo ostré hrany – když se poohlédnete po dětském pískovišti v přírodě nebo po písku určeném jako substrát pro akvarijní rostliny, zjistíte, že jde o drobné kamínky různé velikosti, většinou se zaoblenými hranami. Takový písek je bezpečný jak pro akvarijní ryby i samotné rostliny, jejichž kořeny se tudy dobře proplétají, tak i pro děti hrající si na pískovišti. S tím byste však neuspěli v bazénové filtraci, tam je zapotřebí písek s hranami velmi ostrými, aby se s jejich pomocí zachytily nečistoty obsažené ve vodě. Neustálým průtokem vody skrze filtrační písek se však jeho hrany obrušují a časem přestanou dostatečně plnit svou funkci a to je čas na výměnu filtračního média za nové. Bývá to většinou po dvou až třech letech.
Starý písek nevyhazujte do kontejneru, může se hodit jako posypový materiál na chodník místo soli, lze s ním prokypřit půdu pro sázení muškátů, hodí se na zahradní záhon pro pěstování zeleniny, nebo jako dekorativní prvek na zahradních chodníčcích či v blízkosti domovní fasády.