Proč neodbývat strojní čištění koberců
Estetická stránka věci
Jedním z hlavních důvodů, proč lidé nechávají čistit koberec, je jeho vzhled. Připadá jim, že ztrácí barvu, mění se do šedavých odstínů a v některých případech také zapáchá. Proč tomu tak je, na to není těžké hledat odpověď, obyčejný vysavač totiž není všemocný, dokonce ani ten s odsáváním do vody. Po každém vysávání totiž zůstává hlouběji pod povrchem tkaniny určité procento nečistot, které tvoří mazlavou vrstvu, a ta pak způsobuje ono šedavé zbarvení a zápach.
Jak je to s roztoči
Roztoči jsou velmi drobní živočichové, kteří se živí organickým odpadem, např. odumřelou kůží, kožním mazem, a to jak zvířat, tak i lidí. Nejvíce jich můžete objevit v ložním prádle, v matracích, v čalounění sedaček a křesel nebo židlí, ve zvířecím pelíšku, ale také tam, kde si často hrají děti na zemi, nebo se lidé pohybují naboso, často si na koberec lehají nebo sedají. Na koberci jich sice nebývá mnoho, ale spolu s bakteriemi mohou být jejich výkaly jednou z příčin alergií a onemocnění.
Jak je to s plísněmi na koberci
Většina koberců je pokládána na povrch podlahy, který není zatížen vlhkostí, ale neplatí to stoprocentně. Stále jsou mezi námi lidé, kteří mají např. koberce na chatě, která je obývána jen o víkendech či sezónně, není dostatečně odvětrávána a také může od podlahy vzlínat vlhkost, pokud není dostatečně izolována.
To ovšem nemusí být problém samotných koberců, ale např. plovoucí podlahy, vinylu nebo palubek, pod jejichž vrstvou se může plíseň tvořit, podstatné je tedy snížit vlhkost a pravidelně větrat. Plísně se ovšem také mohou tvořit u strojního čištění koberců, jestliže vyčištěný povrch nemá možnost důkladně proschnout. Pokud si necháte odborně vyčistit koberec tímto způsobem, zajímejte se také o to, zda firma používá prostředky pro eliminaci vzniku plísní (fungicidy).