Sapota – čokoládová rostlina

Sapota – čokoládová rostlina

V oblasti původu sapota dorůstá až do výšky šestnácti metrů a má výrazné, dlouhé, kožovité, lesklé listy s délkou okolo třiceti a šířkou patnácti centimetrů, takže pro její tropický vzhled ji můžete pěstovat i jako okrasnou rostlinu, ale hlavním důvodem k pěstování jsou její žlutozelené plody ve tvaru rajčete s čokoládově hnědou dužinou, které jsou velmi chutné a mimo jiné obsahují čtyři krát více vitamínu C než obyčejný pomeranč. Avšak plody o velikosti šesti centimetrů v průměru a o hmotnosti jeden kilogram dozrávají až dvanáct měsíců a mají v průměru deset plochých červenohnědých semen.

 rostlina sapota.jpg

Rostlinu si můžete klidně vypěstovat i v obývacím pokoji, skleníku, či zimní zahradě, protože dokáže snést i teploty, které se blíží k nule, což ji činí, na tropickou dřevinu, velmi odolnou, avšak měla by se pěstovat na slunném místě a kolem ní by se měla udržovat stálá teplota okolo dvaceti stupňů celsia. A půda v níž se rostlina pěstuje, by měla být výživná s neutrálním PH, k hnojení stačí používat obyčejné hnojivo.

 

Přirozeně se vyskytuje v území od Mexika po Guatemalu a to ve vyšších nadmořských výškách. Barva její borky (kůry) je zvláštní, protože je velmi tmavá, skoro až černá. Květy jsou bílé a vyrůstají ve skupinkách po třech až sedmi kusech.

 

Plody sapoty se konzumují samotné nebo se používají v pečení, na internetu najdete takové recepty jako sapotový chleba a mnohé další. Samozřejmě i vegani jej můžou konzumovat na místo čokolády. V Mexiku se přidávají do džusu i do brandy a v neposledním případě lze i z nich vyrobit samotný alkohol. 

 Sapota – čokoládová rostlina.jpg

Chtěli byste si vyzkoušet vypěstovat tuto nádhernou a exotickou rostlinu u sebe doma? Klidně můžete, na australských webech ji lze zakoupit za necelých třicet pět dolarů nebo ji můžete získat u českých pěstitelů, ale budete si nejspíš muset chvíli počkat, protože zájem je opravdu obrovský.

Comments are closed.